Južné Francúzko! Dokonalé víno, elegantné ženy a blázniví šoféri!

Autor: Marián Holenka | 23.6.2015 o 17:00 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  1397x

Neviem ako vy, ale moja vízia ideálnej dovolenky je mať možnosť spoznávať. Pozorovať  ľudské povahy, kultúrne a gastronomické rozdiely z čo možno najbližšej perspektívy. A presne o tom bolo moje putovanie Južným Francúzkom!

V turistických areáloch je veľmi ťažké priblížiť sa tradičnému človeku danej krajiny. Zväčša sa dostanete po ich tradičné jedlo samozrejme upravené podľa chuti turistu, magnetky, uteráky a tričká vyrobené v jednej dielni len s iným názvom turistickej oblasti. Ja a moja priateľka sme tento rok prijali pozvanie ku našim známym žijúcich v Manduel a neoľutovali sme. Možno skôr naši hostitelia keď našli svoje značne zredukované zásoby vína.

Hneď po príchode nás náš hostiteľ Joe zobral na obed ku jeho najlepšiemu kamarátovi v Marseille kde žil so svojou rodinou. Boli veľmi priateľskí a pohostiní tak ako hádam každý francúz, s ktorým sme sa stretli. Na obed bol tuniakový šalát, samosa a francúzky chlieb.

Takže hneď prvý bod o ich stravovaní sme pochytili krátko po príchode. Francúzi sa stravujú pomaličky. Nikam sa neženú, vychutnávajú si jedlo , miešajú ho príjemnou konverzáciou a zapíjajú vínom(presne tak, aj v rámci obeda!). Obed v podobe šaláta je pre nich absolútne bežným. Takisto ako je pre nich bežnou záležitosťou mať vyhradené na obed dve hodiny. Sami nám rozprávali, že hádam v živote nejedli a nekráčali kamsi zároveň. Ak potrebujú vybaviť obed rýchlo, zaberie zväčša jednu hodinu.  Tento stravovací fakt však moja priateľka Veronika netušila a jej obed padol za vlasť asi o 15 minút :D .

Samozrejme sme neodmietli ani francúzky šmak- Žaby bleeee. A chutili vážne skvelo! Niečo ako jemnejšie kuracie s drobnými kostičkami. Fakt, že sú nám žaby jesť odporné podopiera isto iba  ich vzhľad. Jedlo ako také je chuťovo úplne bežné ako z nášho normálneho jedálnička, čiža stačí preskočiť bariéru a pochutiť si.

V rámci našej cesty sme navštívili Marseiile, Nimes, Saint-Tropez, Manduel a Pon Du Gar. Ich krásu môžete posúdiť podľa priložených fotiek a videa na konci článku.

Najčarovnejším z týchto miest bol hádam Pont Du Gard. Obrovský most postavený bez modernej techniky ohromuje svojou veľkosťou a kontrastuje s nádhernou prírodou vôkol. Rieka Rýn s prírodnou so scenériou ako z rozprávky a k tomu fľaša len jedna :( francúzkeho Rasteu na kajaku, po tomto zážitku už môžem zomrieť lebo som zažil viac ako som očakával.

Saint-Tropez! Legendárne mesto preslávené najmä sériou filmov Četník za Saint-Tropez! Mesto milionárov a miliardárov. Luxusné jachty, závodné autá, krásne ženy čo si odsávajú podkožný tuk a premiestňujú ho do pier, ale aj nádherné pláže a predražené reštaurácie. Inak krásne prístavné mesto, pomerne maličké, prejsť ho  zaberie asi ako prechádzka po  bratislavskom centre. V hoteli sme nebývali pretože by ma stál 200 euro za noc ale prenajali sme si na noc izbu cez stránku airbnb.com a vyšla nás len 35 euro. Reštaurácie v meste ponúkali aj špagety za 30 euro, ale keď sme prešli pár uličiek dozadu, našli sme trojchodové menu za 19 euro a bol to zážitok. Niekoľko hodín varené jahňa na vínovej omáčke práve si si zaslintal klávesnicu! bolo ku osviežujúcemu bielemu vínku z miestnych viníc delikatesou.

Nimes je krásne drobné mestečko kde je možnosť stretnúť sa s rozmanitosťou miestnych hádam najviac. Mesto sa pýši mnohými pamiatkami nudaaa ako Býčia aréna ''Arénes de Nimes''ktorá ešte stále usporadúva zápasy tohto druhu. Trh v centre mesta ponúka víno z okolitých viníc a jedlo od miestnych pestovateľov a farmárov. Žiadne magnetky na pamiatku by ste tu nenašli, ale práve to čo je na tomto mieste podstatné. Miestna obyčaj.Ďalej sa tu isto oplatí vidieť krásna stavba z rímskeho obdobia Maison Carreé, miestne múzeum ''Musés de Beaux-arts de Nimes'' či katedrála v centre mesta ''Cathédrale Northe Dame''

Ľudia ako takí v tomto kúte sveta sa snažia skrátka odmietať stres. Žijú s vlastnou víziou a pokiaľ sa to nezhoduje s tou vašou, tak sa bez emócií vaše cesty rozídu a nikto sa na nikoho nehnevá. Platí to najmä v pracovnom prostredí.

Hádam som nestretol ženu, ktorá by nebola vkusne oblečená a namaľovaná a bez slnečných okuliarov. S obezitou tu starosti nemajú. Raňajky minimálne alebo žiadne, obed šalát a až na večeru zjedia asi polovicu z toho čo my na obed. Priznám sa, že prispôsobiť sa týmto návykom nám dalo celkom zabrať, a tak sme si zbehli sem tam nakúpiť sandwiche do obchodu a jedli ich po ceste domov no museli sme sa prispôsobiť naším hostiteľom.

Ale tiež som sa nestretol príliš s namakanými borcami, aspoň nie v takej miere ako u nás. Vraví sa No Pain No Gain a evidentne to francúzi radšej bezbolestne rešpektujú a užívajú si. Preferujú dlhšie vlasy a zväčša veľmi silný parfém. Ružová je pre nich nová čierna. Vkus a elegancia vystihuje rovnako mužské ako aj ženské pokolenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?